Yeni Girişimcilik Desteği Sistem Girişleri

0
518
views

2017 yılında yayınlanan tebliğ ile girişimcilik uygulama esaslarında değişiklik yaşandı. Bu değişikliğin 2018 yılında uygulanmaya başlaması ile KOSGEB kullanıcılara bilgilendirme maili gönderdi ve bir karışıklık yaşandı.

Durumu özetlemek adına konu ile ilgili bilgilendirme metni yazmak istedim. Konuyla ilgili gelen sorulara olabildiğince cevap verdim fakat kaygılanan birçok girişimci bulunuyor.

2017 yılı öncesinde girişimcilik sertifikasını alan adaylar KOSGEB üzerinden adı, soyadı ve TC kimlik bilgileri ile sisteme giriş yapabiliyordu. Bu durumda kişi şirketi kurup veya kurmayarak başvuru yapabilirdi. İşletmesini kurduğu tarihten bu yana 2 yıl geçmedi ise kendi bilgileri ile sisteme giriş yapabiliyordu.

2017 yılı içerisinde birçok kişi kendi bilgileri ile giriş yapıp gelen kullanıcı adı ve şifresi ile sadece girişimcilik ekranını görebilirdi. Kurul kararı veya süreçleri takip edebilirdi.

2018 yılı ile ne yapılması gerekiyor?

Öncelikle KOSGEB’e ilk başvuru butonu ile başvuru yapılması gerekiyor. Buraya tıkladığınızda karşınıza ne çıkıyor? Şirket adı, vergi dairesi, vergi numarası gibi bilgiler talep ediliyor. Yani sizin artık gerçek kişi değil tüzel kişi olarak başvuru yapmanız isteniyor.  Bunu yapmak için aklınıza takılan sorular var ise aşağıdaki linkte adım adım nasıl kayıt olabileceğinizi daha önce yazmıştım. Bu yazı yardımcı olacaktır.

http://kobilereyardim.com/index.php/2017/04/01/veri-tabanina-nasil-kayit-olunur/

Dolasıyla 2018 yılında Girişimcilik destek başvurusu yapacak adaylar sırası ile ne yapacaklar?

  1. Girişimcilik eğitimi ile sertifikasının alınması
  2. Resmi şekilde şirketin kurulması
  3. KOSGEB’e kayıt olunması
  4. Projenin yazılması ve iş planının sunulması.

2017 yılında teslim edilen projeler ne olacak?

-Eğer kurula davet yazınız gelmedi ise, KOSGEB’e yukarıda belirttiğim gibi kayıt yaptırmalısınız. Akabinde projenizi sisteme yeniden girmelisiniz.

-2017 yılında projenizi yazdıysanız ve Kurula davet edildiyseniz o zaman sisteme yeniden proje girmenize gerek bulunmuyor. Projenizin onaylanması ile ödeme talep formu oluşturmak gibi işlemleri yapmak için KOSGEB’e firmanızı kayıt ettirmelisiniz.

-Projeniz 28.12.2017 tarihinden sonra sisteme girdi ise 2018 yılında yürürlüğe giren tebliğ kapsamına giriyorsunuz. Dolasıyla projenizi 2018 yılındaki gibi yeniden sisteme tanıtmalısınız.

KOSGEB yazılımının değişmesi ile sistem üzerinde ki değişiklikler nelerdir?

-Aslında projenin biçimi eskisine döndü. Dolasıyla projenin metni artık sisteme değil BAŞVURU FORMU olarak görülen dosyaya eklenecek.

-Girişimcilik ekranı ile giriş yaptıktan sonra faturalar, bütçe, temel bilgiler gibi konular ekrana eklenecek. Geriye kalan sorular KOSGEB web sitesinde yer alan forma eklenecek.

Dilerim tüm sorularınızı aydınlatacak bir yazı olmuştur.

Hepimiz için kolay, net ve sorunsuz bir hafta dilerim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here