Veri tabanına Nasıl Kayıt Olunur?

0
632
views

Destek alabilmek için, işletmenize ait genel bilgileri veritabanına doğru bir şekilde aktarmalısınız Bunun için www.kosgeb.gov.tr adresinden KOBİ Giriş bölümündeki “KOSGEB’e İlk Başvuru” linkine tıklayarak bailayabilirsiniz.. Karşınıza gelen formu doldurarak, bundan sonraki bütün aşamalarda kullanacağınız İşletmeye/Girişimciye ait KOSGEB Kullanıcı Adı ve Şifresine sahip olacaksınız.

Kullanıcı Adı ve Şifrenizi daha sonraki aşamalarda sorunla karşılaşmamak için unutmamanız, 3. Sahışlara vermemeniz ve kaybetmemeniz önem taşımaktadır.

KOSGEB’e vereceğiniz beyanlardaki bilgilerin yanlış olmasından doğacak tüm hukuki ve mali sorumluluk işletmenize ait olacağı için mutlaka şirkete ait evraklardan bakarak doldurmalısınız.

İşletme İlk Başvuru için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

ÖNEMLİ NOT: AŞAĞIDAKİ KAYIT ADIMLARINIZI İZLERKEN BİR SAYFADA 15 DK’DAN FAZLA KALMANIZ HALİNDE SAYFA BİLGİLERİ KAYDETMEYECEKTİR. BU YÜZDEN 15 DK. SÜRE AŞIMINI GEÇMEMELİSİNİZ.

 1. http://www.kosgeb.gov.tradresine girirek ve “KOBİ Giriş” tıklayınız.
 2. Karşınıza gelen sayfadaki sol menüden  KOSGEB’e İlk Başvuru linkini tıklayın.
 3. İşletme Adınızıtam ünvanını büyük harfler ile yazınız.

ÖRN :XX BİLİŞİM EĞİTİM DANIŞMANLIK SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.

 1. İşletmenizin Statüsünü seçiniz. ÖRN : Limited
 2. Vergi Dairesini seçerken önce işletmenizin bulunduğu ili seçiniz. ÖRN : ANKARA
 3. İlinizde bulunan vergi dairelerinin geldiği listeden vergi dairenizi seçiniz. ÖRN : BAŞKENT
 4. Vergi numaranızı giriniz. Eğer şahıs işletmesi iseniz T.C. kimlik numaranızı giriniz.
  Vergi numaranız 11 haneden fazla olamaz. ÖRN : 631048XX
 5. Yetkili Kişi Adı Soyadı bölümünde soldaki haneye AD sağdaki haneye SOYADI yazınız. Yetkili kişi işletmeniz adına imza atmaya yetkili kişi olmasına dikkat ediniz. ÖRN : MEHMET XX
 6. SSK İşyeri Sicil No veya yoksa BAĞ-KUR numaranızı giriniz.
  SSK iş yeri numaranızı 21 hane olacak şekilde giriniz. 23 haneli ise son iki haneyi girmeyiniz. ÖRN : 29605010210669830XXXX
 7. İşletmenizin kuruluş yılınız 4 haneli olacak şekilde giriniz. ÖRN : 2006
 8. İşletmenizin bulunduğu yeri seçiniz. ÖRN : Teknopark
 9. İşletmenizin ticari sicil numarasını giriniz. Esnafsanız esnaf sicil numaranızı giriniz. ÖRN : 2183XX
 10. Bağlı bulunduğunuz meslek kuruluşunu seçiniz. ÖRN : TOBB- Ticaret Odası
 11. Faaliyet kodunuzu seçmeniz gerekmektedir bunun için öncelikle Faaliyet kodunuzu seçmek için tıklayınız butonuna tıklayınız. Karşınıza madde 15 deki NACE Seçimi ekranı gelecektir.
 12. Nace seçim ekranından İşletme türünüzü seçiniz. İmalatçı iseniz İmalatçı olarak çalışıyorumdeğilseniz İmalat dışı çalışıyorum seçiniz. Sonrasında altında gelen menüden NACE Üst Kodu’nu seçiniz.
  ÖRNEK: İşletme Türü: İmalat dışı çalışıyorum
  Nace Üst Kodu: BİLGİ VE İLETİŞİM
 13. 15. adım sonrasında NACE İkili Kodumenüsü dolacak ve bir alt kriter daha seçmenize izin verecektir.
  ÖRNEK: Nace İkili Kodu: Bilgisayar programlama, danışmanlık ve ilgili faaliyetler
 1. 16. adım sonrasında seçtiğiniz Nace İkili Koduna göre ilgili faaliyetler aşağıda açılacak tabloya gelecektir. İlgili tablodan aşağıdaki şekilde de gözüktüğü gibi tik atarak işletmenizle ilgili faaliyet alanını seçiniz ve sonrasında NACE Seçim ekranının sağ alt köşesindeki kaydet butonuna tıklayınız. En az 1 ve en fazla 3 alanı seçebilirsiniz.                         ÖRNEK: NACE Kodu       Açıklama
  62.01                Bilgisayar programlama faaliyetleri
  62.01                Bilgisayar danışmanlık faaliyetleri
  62.09                Diğer bilgi teknolojileri ve bilgisayar hizmet faaliyetleri
 1. İşletmenize ait iletişim bilgilerini girmeniz gerekmektedir.
  ÖNEMLİ: E-posta adresinizin faal olarak kullandığınız ve posta gönderiminde sorun olmayan bir adres olmasına dikkat ediniz. Buraya girdiğiniz e-posta adresinize KOSGEB işlemlerinde ileride kullanacağınız KULLANICI ADI ve ŞİFRE gönderilecektir.
 1. Yukarıda girdiğiniz bilgilere onay verme işlemini yapmanız gerekmektedir. Bunun için İşletme hakkında yukarıda yer alan bilgilerin doğru olduğunu beyan ve taahhüt ederim.  i seçiniz.
 1. Sistemin güvenliği için en son adımda kontrol bulunmaktadır. Kontrol bölümünde çıkan resimdeki rakamları aşağısındaki kutucuğa eksiksiz olarak giriniz.
 1. Tüm adımları yaptıktan sonra kaydet butona tıklayıp kayıt işleminizi tamamlayınız. Eğer yukarıdaki bilgilerinizde sisteme aykırı bir giriş yaptı iseniz sistem sizi uyaracaktır. Çıkan uyarıları okuyarak değiştirmeniz gereken bilgileri değiştirip sonrasında tekrar kaydetbutonuna tıklayınız.
 1. DİKKAT: Bilgilerinizi kaydetme işlemi sonrasına sistem size bundan sonra irtibat kuracağınız ve işlemlerinizi yürüteceğiniz İlgili Birimi seçmenizi aşağıdaki şekildeki gibi isteyecektir. Menüden gelen birimler içerisinden size en yakın olanını seçiniz vekaydet butonuna tıklayınız. Bu işlemi tamamlamanıza müteakip karşınıza gelecek ekrandaki KULLANI ADI ve ŞİFRENİZİ NOT EDİNİZ ve KOBİ BEYANNAMESİ işlemlerinizi doldurmaya başlayınız.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here