TÜBİTAK 2244 Sanayi Doktora Programı 2018 Yılı Çağrı Duyurusu

0
482
views

Akademik olarak doktora aşamasında olanlar için TÜBİTAK  2244 Sanayi Doktora Programı başvuruları devam ediyor. Başvurular 9 Temmuz’da başladı, 15 Ekim’de sonra erecek.

Ülkemizde özellikle sanayi sektöründe doktora derecesine sahip nitelikli insan kaynağının bulunmaması sebebiyle program oluşturulmuş. Üniversite-sanayi işbirliği ile bu eksikliğe yönelik insan gücünün yetiştirilmesi hedeflenmektedir.

Program boyunca özel sektörde daha fazla araştırması istihdam edilmesinin önünü açmak adına doktora öğrencilerine burs ve özel sektöre yönelik istihdam desteği verilecektir. Nitelikli insan gücü sayesinde teknolojik dönüşümün hızlanması ve değer zincirinin istenilen seviyelere çıkması sağlanacaktır.

Sanayi Doktora Programı çağrısına yurtiçinde doktora eğitimi veren devlet veya vakıf yükseköğretim kurumları, 6550 sayılı kanun kapsamında yeterlik almış araştırma altyapıları ve özel sektör kuruluşlarının işbirliği ile başvuru yapılabilecektir. 5746 sayılı kanun kapsamındaki Ar-Ge/tasarım merkezleri ve teknoparklar bünyesindeki sermaye şirketleri ile özel sektör kuruluşları projeye dâhil olabilecektir.

Bu program ile;

  • Doktora öğrencilerine burs,
  • Proje yöneticisi ve akademik tez danışmanlarına Proje Teşvik İkramiyesi,
  • Özel sektör kuruluş/kuruluşlarına istihdam desteği

sağlanır.

Bu program kapsamında üniversite/araştırma altyapısı ile özel sektör kuruluşları arasında oluşturulabilen işbirliği modelleri aşağıda verilmektedir.

  • Üniversite-Sanayi İşbirliği Modeli: Bir üniversite/araştırma altyapısı ile bir özel sektör kuruluşunun bir araya geldiği ortaklı projelerdir.
  • Rekabet Öncesi Üniversite-Sanayi İşbirliği Modeli: Bir üniversite/araştırma altyapısı ile en az iki özel sektör kuruluşunun bir araya geldiği ortaklı projelerdir.

Daha detaylı bilgi almak isteyenler aşağıdaki linkten dosyaya ulaşabilirler.

https://www.tubitak.gov.tr/sites/default/files/283/2244_cagri_metni_2018_yili_yeni_cagri_metni.pdf

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here