Start Up Nedir?

0
309
views

Start up 2008 yılından ABD’de ortaya çıkmış ve yeni nesil girişimcileri desteklemek üzere ortaya çıkan yeni nesil kavramdır. Türkiye’de konu daha geniş ve sonradan başlamıştır.

Sözlük anlamıyla ele aldığımızda start up; herhangi bir şeyi harekete geçirmek üzerine yapılan iş ya da eylem olarak görülmektedir. Türkiye’de bu terim yeni girişim anlamıyla kullanılsa da tam olarak oturmuş değildir. Kullanım alanı ile kelime birbirini örtmemek de ve tanımlamamaktadır.

Girişimcilik ekosisteminde yer alan biri olarak gördüğüm şudur ki; start up olmak ülkemizde şirketin cirosuna, karlılığına, sürdürebilirliğine ve yaşına bakılarak kategorize edilmeye çalışıyor.

Dünyada durum ne derseniz?

Stanford’da hocalık Steve Blank der ki; ölçeklenebilir ve tekrar edilebilir bir iş modeli bulmak için oluşturulan bir yapıdır. Öte yandan Warby Parker’in CEO’su Neil Blumental ise Startup, çözümün belli, başarının ise garanti olmadığı bir cevabı bulmaya çalışan bir şirkettir” diyor.

Kimler startup, kimler değil?

Geleneksel işler ile ilgilenen ve katma değer yaratmayan girişimler start up değildir. En temel de start uplarda olması gereken özellik; büyüme yeteneğidir.

Amerika’da start uplara bakış açısı; hızlı büyümek için tasarlanmış şirketler olmaları yönündedir. Ülkemizde bu durum ise biraz farklı. Yani hızlı büyümeden ziyade hızlı bir atak ile yatırımcı bulabilecek girişimlere start up diyorlar.

Diğer yandan gene ülkemizde start uplardan ilk 3 sene içerisinde büyüme ve yükselme beklentisi mevcut. Oysa ki konunun doğduğu Amerika bu konuya net yaklaşmıyor ve yaşı kaç olursa olsun start up sayabiliriz diyorlar.

Konuyla en iyi örnek ise Whatsapp’ın kurusu Jan Koum tarafından yapılmıştır. Bir röportajında aşağıdaki cümleleri söylemiştir:

 “Bence startup’lar zamanla alakalı değil. Yaşla ilgili olarak, bu bir sayı değil, nasıl hissettiğinizdir diyorlar. Örneğin, ben 38 yaşındaymış gibi hissetmiyorum. Bizim şiketimiz de 5 yaşında ancak çok hızlı hareket ediyoruz, hızlı karar alıyoruz, üretmeye devam ediyoruz; o zaman biz hala bir startup’ız.”

Konuyu biraz daha açmak gerekirse; fazla çalışana sahip olmak (100’ü aşmak örneğin), yıllık cironuzun 20 milyon doları geçmesi ya da kuruculardan birinin hisselerini satması artık start up olmadığını göstermektedir.

Start up konusu Silikon Vadisi’nden ürediği için ülkemizde start up olmanın en önemli koşulu teknoloji konusunda girişim yapılmış olması gibi algılanıyor. Oysaki durum hiç de öyle değil. Farklı, global ve işlevsel olan her modern fikir hayata geçtiğinde start up olabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here