Sanal Ticaret Akademisi – Ticaret Bakanlığı

0
374
views

Para döngüsünün giderek azaldığı ve gelecek öngörülerinin belirsizlikler ile dolu olduğu şu günlerde ben geleceğin elektronik ticarette yattığına inanıyorum. Dijitalleşmeyen her işin çürüyüp öleceğini düşünüyorum. Pandemi başımıza gelmeden evvelde bu konularda birçok yazı yazmıştım.  Şimdilerde ise hepimizin önüne şapkasını alıp düşünme ve gelişme vakti.

Vakit bol olunca ilk başta ki iştahımızın olmadığını kabul ediyorum.Fakat yeni dünya düzeninde ayakta kalmak için B ve C planlarına ihtiyacımız var.

Bu planları oluşturmak için araştırma yaparken karşıma Ticaret Bakanlığının hazırladığı Sanal Ticaret Akademisi denk geldi. Dış ticaret yapmak isteyenler için oluşturulmuş özel bir platform. Ticaret Bakanlığı uzmanları tarafından eğitimlerin tamamı hazırlanmış. Ücretsiz olarak da hizmet veriyor.

Sanal Ticaret Akademisi içerisinde yer alan eğitimleri tamamlamanız halinde sertifika alabiliyorsunuz. Başvuru şartı bulunmuyor. Dileyen işletmeler personellerine bu eğitimleri sistem üzerinden almaları için yönlendirme yapabilirler.  İç ticaret ve dış ticaret gibi birçok alan da eğitim mevcut.

 Akademi içerisinde girişimcilik, iç ticaret ve dış ticaret başlıklarını tamamlayan adaylar eğitim sonunda yer alan sınavı geçmeleri halinde bakanlık onaylı sertifikalarını alabilecekler.  Eğitimin yanı sıra platformda sanal sınıf uygulaması da mevcut. İlerleyen süreçlerde sanal seminerlerde düzenlenecekmiş. Ben kayıt oldum fakat henüz denedim lakin tanıtım toplantısında ilan edilene göre; canlı bağlantı ile uzman ve ticaret müşavirliklerinden görüş/bilgi alınması da mümkün olabilecekmiş.

Evden dışarı çıkmak istemediğimiz mutfak alışverişimizi internet üzerinden yaptığımız şu günlerde fikirlerinizi hayata geçirmek için bu eğitimlerden faydalanabilirsiniz. Kıtlık ve savaş dönemleri dahil olmak üzere bitmeyen iki şey vardır; biri üretim diğeri ise ticaret/takastır.

Yeni global dünya pazarında oyuncular el değiştiriyor.  Kartlar yeniden dağıtılacak.

Yerimizi almak ve krizi fırsata çevirmek için çalışmalıyız.

Kolaylıklar dilerim.

Nezaket

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here