Rakamlar ile 2019 Yerel Marka Yaklaşımı

0
326
views
markalaşma

Girişimcilik ekosistemi büyüyor, dijital dönüşüm sürecine adapte olan firmalar ise bilinçleniyor. Markalaşmak ve pazarlama yapmak içinde sinai mülkiyet konusunun önemi artıyor. Bu konuda hala yeterli bilinç seviyesine erişememiş olsak da veriler gelişimin iyi yönde olduğunu gösteriyor.

 2019 yılında Türk Patent ve Marka Kurumuna (TÜRKPATENT) yapılan başvurular gösteriyor ki sinai mülkiyet haklarına firmalar daha fazla sahip çıkıyor. Veriler detaylıca incelendiğinde;

-geçen yıla göre yerli patent başvuruları %11,

-faydalı model %8,

-marka %13,

-tasarım %11 oranında artık göstermiş.

TÜRKPATENT’e 8 bin 126 yerli patent ve 2 bin 906 yerli faydalı model başvurusu yapılırken, 119 bin 412’si yerli olmak üzere toplam 134 bin 353 marka başvurusu gerçekleştirilmiş.

Başvuru yapılan sektörler incelendiğinde ise;

-bilgi ve iletişim teknolojileri,

– beyaz eşya,

-otomotiv ve elektronik konuları ilk üç sırada yer almaktadır.

Dikkat çeken diğer bir konu ise en fazla başvuru yapan  kuruluş içerisinde 22 üniversite bulunmaktadır. Teknokentlerin bu konuya büyük destek verdiğini düşünüyorum. Dilerim tüm Türkiye’de yaygınlaşır.

En çok başvuru yapan şehirler  ise aşağıdaki gibi:

 1. İstanbul
 2. Ankara
 3. Bursa
 4. İzmir
 5. Bursa
 6. Kayseri

Dünya da durumlar nedir?

2018 Avrupa Patent Ofisi (EPO) tarafından yayınlanan son verilere göre patent başvuru sayısı geçen yıla göre dünya çapında %4,6’lık seviye de artış göstermiş.

Son 10 yıl içerisinde yapılan patent başvuruları incelendiğinde ise sıralama aşağıdaki gibidir:

 1. Amerika
 2. Almanya
 3. Japonya
 4. Fransa
 5. Çin

Türkiye bu sıralama da 50 ülke içerisinde 23. Sırada yer alabildi. Yıllık oranlara bakıldığında ise son yıllarda Çin’in ciddi bir atak yaptığını görüyoruz. Düzenli ve sürekli patent başvurusu yapıyorlar.

Dünyada en çok başvuru yapan marka ise SIEMENS’tir. Ardından Huawei  ve Samsung gelmektedir.

KOBİ ölçeğinde başvuru yapmak isteyen firmalar İşletme Geliştirme Destek Programında yer alan desteklerden faydalanabilir. BOBİ statüsündeki firmalar ise yazacakları proje kapsamında belgelendirme – marka desteği kapsamında faydalanabilirler.

İyi haftalar dilerim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here