Prim teşviklerinden geriye doğru yararlanma yolu açıldı!

0
550
views

SGK prim ödemeleri ile ilgili doğrudan bir bilgim yakın zamana kadar bulunmuyordu. Her işletmenin ya da şahıs firmasının eğer SGK prim ödemesi yapıyorsa SGK sisteminde kullanıcı adı ve şifresi bulunuyor. Genellikle muhasebeciler tarafından sisteme kayıt yaptırılıyor ve bu şifreleri biliyorlar. Şirketinizin bilgilerini mutlaka talep etmelisiniz. Ayrıca bir çok muhasebeci bu konuda bilgi sahibi fakat bilgisi olmama ihtimaline karşı SGK uzmanınız ile tanışabilir, ziyaret edebilirsiniz. Diğer yandan yarın bir gün başka bir danışman veya muhasebeci ile ilerlemeniz halinde bütün bilgileriniz sizde saklı kalmış olur. Bu sadece bir tavsiye.

Hemen hemen her firma  düzenli olarak SGK prim ödemenizi yapıyorsa 5510 sayılı Kanun gereğince %5’lik indirimden faydalanıyorsunuz.

Vergi Kanunları ile Bazı Kanun ye Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Tasarısı 02.02.2018 tarihinde prim teşvik ve destekleri ile ilgili değişiklikler yapıldı. Bu değişiklikler ile prim teşvik ve desteklerinden geriye doğru yararlanma yolu açıldı.

Bu düzenleme ile SGK prim ödemelerini zamanında yaptığı halde bu teşviklerden yararlanmayan firmalar geriye dönük 6 aylık süre için başvuru yapabilecektir.

Örnek-1: X firmasının 2010/Ekim ayından buyana gerekli şartları taşıdığı halde hiçbir prim teşvikinden yararlanmamıştır. 27.03.2018 tarihinde SGK’ya 5510 Kanun numaralı 5 puanlık prim indiriminden geriye doğru yararlanmak için başvuru yapabilir. Fakat X firması 5 puanlık prim indiriminden en fazla 2017/Eylül-2018/Şubat dönemine ilişkin yararlanabilecektir. 6 Aylık süreç bu şekilde işleyecektir.

Örnek-2: Y firmasının 2013/Nisan ayından bu yana sadece 5510 Kanun numaralı 5 puanlık prim indiriminden yararlandığı fakat gerekli şartları taşıdığı halde bazı çalışanlarından dolayı 6111 ilave istihdam teşvikinden hiç yararlanmadığını tespit etmiştir. 24.04.2018 tarihinde SGK’ya gerekli şartları taşıyan çalışanları için 6111 Kanun numaralı ilave prim indiriminden 2011/Mart-2018/Mart dönemi için geriye doğru yararlanmak için başvuru yapabilir. Bu durumda, Y firması 6111 kanun numaralı ilave prim indiriminden en fazla 2017/Ekim-2018/Mart dönemine ilişkin yararlanabilecektir.

Yürürlük tarihinden itibaren bir ay içinde SGK’ya başvuranlara önemli avantajlar sunuyor.

– Tüm şartları sağladığı halde 5510 veya diğer kanunlarla sağlanan prim teşviki, destek ye indirimlerinden yararlanmamış işverenler ve

– Yararlanılan prim teşviki, destek ve indirimlerin değiştirilmesine yönelik talepte bulunan işverenler,

maddenin yürürlük tarihini takip eden aybaşından itibaren bir ay içinde SGK’ya başvurması halinde, 6 ay sınırlaması olmaksızın faydalanmak mümkün olacaktır. Şöyle ki; yararlanılmamış olan prim teşviki, destek ye indirimlerinden yararlanılabilecek veya yararlanılmış olan prim teşviki, destek ye indirimlerini başka bir prim teşvik, destek ve indirimi ile değiştirilebilecektir.

Teşvik iadeleri üç yıl içinde ve faizli yapılacaktır.

Konuyla ilgili detaylı bilgim olmadığı için olabildiğince yalın bir şekilde derlemeye çalıştım. Anladığım kadarıyla da aktardım. Bu konuda yardım almak isteyen herkes mutlaka SGK ile görüşmeye gitmeli ve bilgi almalıdır. Devlet kurumları ile görüşmekten çekinmemelisiniz ve rekabetin bu denli zorlu olduğu zamanlarda işletmenize her türlü katkıyı sağlamalısınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here