Litvanya’dan Girişimcilere Vize

0
301
views

Girişimcilerin son dönemlerde farklı ülkelere olan talebi artmış durumda. Litvanya’da girişimcilere verdiği destek ile dikkat çekiyor. 2016 Nisan ayından bu yana Litvanya, Avrupa Birliği ülkeler dışında yer alan girişimcilere oturma izni ve vize kolaylığı sağlıyor.

Litvanya Girişimcilere Neden Cazip Geliyor?

Avrupa Birliği olmayan ülkeler Litvanya’yı 2016 yılı ile cazibe merkezi olarak görse de, Avrupa Birliği’ne üye ülkeler çok uzun süredir Startup kurmak için Litvanya’yı tercih etmektedir.

Ülkede ki genç nüfusun %84’ü akıcı seviyede İngilizce bilmektedir veya her iki kişiden biri en az iki farklı dil bilmektedir. Girişimciler için bu oldukça avantajlı ve kolaylık sağlamaktadır.

Son yıllarda Litvanya dijital dönüşüm ve teknoloji konularına oldukça ağırlık verdi. Ar-Ger merkezi olarak Orta ve Doğu Avrupa ülkelerine en çok katkı sağlayan ülkeler arasında yer almaktadır. Teknoloji ile ilgili startuplar bu nedenle Litvanya’ya yönelmektedir.

Şirket kurma süresi ortalama 3 güne indirilmiştir ve ilk 6 yıl kurumlar vergisi de %0’dır. Herhangi bir girişimin startup olması için kurumlar vergisi muafiyeti oldukça cezp edici. Ek olarak ülkenin telekomünikasyon ve WİFİ altyapısı da çok iyi durumda.

Startup Vize Uygulaması Nasıl Olacak?

Litvanya 2016 yılında aldığı karar ile dünyadaki tüm girişimcileri ülkesine çekmeye çalışıyor. Startup vize uygulamasının amacı, sıkışıp kalan girişimcilere belirli bir sermaye ve istihdam gerektirmeden, Litvanya’da startup kuruma ve oturma izni vermektir.

Startup başvurusu yapabilmeniz için faaliyet göstermeniz gereken alanlar;

 • biyoteknoloji,
 • mekatronik,
 • elektronik,
 • lazer teknolojileri,
 • bilgi teknolojileri
 • nano teknolojileri

Startup başvurusu için sermaye şartı bulunmuyor fakat ilk yıl için hedeflerinizi yerine getirene kadar bir sermayeniz olması gerekir.

Startup Vize Uygulamasının Başvurusu Nasıl Olacak?

 1. Başvurunuzu  https://www.startuplithuania.com/ adresine yapmanız gerekmektedir.
 2. Sonrasında aynı siteden online mülakata daveti alacaksınız.
 3. Mülakat sırasında Değerlendirme komitesinden geçer not almalısınız.
 4. Eğer bu kriterlerden geçerseniz doğrudan göçmenlik bürosuna geçici oturma izni için başvuru yapabiliyorsunuz.
 5. Ve akabinde şirketinizi kurabilirsiniz.

Daha detaylı bilgi için https://www.startuplithuania.com/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here