KOSGEB’in “3’lü Koruma Paketi”

0
576
views

KOSGEB konusunda hizmet verdiğim firmalardan gelen telefon üzerine KOSGEB tarafından yapılan açıklamayı detaylandırdım.

Genel hatları ile;

  • KOSGEB’e yapacağınız bir ödeme var ise 3 ay erteleyebilirsiniz.
  • KOSGEB’te şu an onaylı bir projeniz var ise 4 ay süre uzatımı talep edebilirsiniz.
  • Şu an virüs için gerekli maske, eldiven, kolonya vb. ürünler üretiyorsanız KOSGEB tarafından desteklenebilirsiniz. KOSGEB proje yolu ile hibe verecek.

Bunun dışında KOSGEB kredi, para ödemesi vb. bir destek sağlamamaktadır. Lütfen yanlış bilgiler ile bu zor günlerde elinizdeki mevcut kaynakları piyasadaki yalancılara kaptırmayın.

KOSGEB’in yaptığı resmi açıklama da aşağıdaki gibidir:

  • Alacaklar 3 ay ertelenecek.
  • Projeler 4 ay uzatılacak.
  • Koruyucu sağlık ürünleri üretimine ilave destek verilecek.

Detaylar ise aşağıdaki gibidir:

SALGININ ETKİLERİ KALKANA KADAR

Planını detaylarını anlatan Bakan Varank, “KOSGEB’in TEKNOYATIRIM Destek Programı kapsamında ürün listemize yeni ürünler ilave ettik. Dezenfektan, koruyucu elbise, koruyucu gözlük, maske ve eldiven gibi ürünleri yerli imkânlarla üreten işletmelerimiz, KOSGEB’in TEKNOYATIRIM Destek Programından faydalanabilecek. Salgın riskinin ortadan kalktığı resmi makamlar tarafından duyurulana kadar bu programdan yararlanabilecekler.” dedi.

6 MİLYON TL’YE KADAR DESTEK

Varank, işletmelerin bu ürünlerle ilgili projelerini hazırlayacaklarını belirterek, “Bu projelere, 6 milyon TL’ye kadar destek vereceğiz. Bunun 4 milyon 200 bin TL’si geri ödemeli olacak.” diye konuştu.

ÜRETİCİLERLE GÖRÜŞTÜK

Piyasalardaki tüm gelişmeleri yakından izlediklerini kaydeden Varank, “KOVİD-19’un tüm dünyaya yayılmasının ardından listeye eklediğimiz ürünlerde doğal olarak bir talep oluştu. Talebi karşılamak için üreticilerle yani işletmelerle ve KOBİ’lerle temasa geçtik. Vereceğimiz desteklerle bu ürünlerdeki artan talebin karşılanmasına katkı sağlayacağız. Malesef bazı fırsatçıların ortaya çıkardığı Spekülasyonların da önüne geçeceğiz.” dedi.

BAŞVURULAR BAŞLIYOR

Varank, başvuruları almaya başladıklarını söyleyerek, “Olağanüstü bir süreçten geçtiğimizi şu dönemde, KOSGEB kurulları normalden daha hızlı bir şekilde karar alıp, desteklenecek projeleri kısa zamanda belirleyecek. Ödemeler de ivedilikle yapılacak.” diye konuştu.

30 HAZİRANA KADARKİ BORÇLAR

Paketin ikinci ayağını KOSGEB alacaklarının ertelenmesinin oluşturduğunu vurgulayan Varank, “KOSGEB’in geri ödemeli olarak verdiği destekler kapsamında 30 Haziran 2020’ye kadar olan alacaklarını erteledik. Bu durumdaki KOBİ’lerin 30 Haziran 2020 tarihine kadar KOSGEB’e yapması gereken ödemelerini 3 ay öteledik.” dedi.

VADE SAYISI DEĞİŞMEYECEK

Varank, işletmelerin geri ödeyecekleri taksitlerin tamamının ötelendiğinin altını çizerek, “Vade sayısı değişmeyecek. Herhangi bir yasal faiz de alınmayacak. Bu karardan, daha önce KOSGEB alacaklarının ertelenmesi kararlarından yararlanan KOBİ’lerimiz de faydalanabilecek.” diye konuştu.

PROJELER KESİNTİYE UĞRAMAYACAK

KOSGEB’in çeşitli programları aracılığıyla proje bazlı destekler sunduğunu, bunun yanı sıra girişimcileri desteklediğini kaydeden Varank, “Proje süresi yükümlülüklerini ya da girişimcilik programı yükümlülüklerini 11 Mart 2020 ve sonrasında yerine getirmesi gereken işletmelere, 4 aya kadar ek zaman vereceğiz. Böylece projeler kesintiye uğramamış olacak.” dedi.

KURUL KARARINA GEREK YOK

Varank, işletmelerin ek süre talebinde bulunmaları gerektiğinin altını çizerek, “Karar sürecini hızlandırdık, yeni bir kurul kararına gerek duyulmaksızın talep eden KOBİ’lerimize gerektiği anda süre uzatımını hemen sağlayacağız” diye konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here