KOSGEB Kredi Faiz Desteği Nedir?

0
570
views

KOSGEB’in 2003 yılından itibaren sağladığı finansal destekler, 2008 yılı Bakanlar Kurulu kararı ile  kamu bankaları, özel bankalar, katılım bankaları ile yapılan Protokollerle KOBİ’lere kullandırılacak kredilerin faiz/kar payı, komisyon vb. giderlerinin program türüne göre kısmen ya da tamamen karşılanması şeklinde şekil değiştirmiştir.

Kredi Faiz Desteği 2016 yılında 2 defa uygulanmasının ardından bir çok işletme tarafından bilinen ve faydalanılmak istenen desteklerin arasında yer almaktadır.

KOSGEB’in Kredi Faiz Desteği programlarını uygulamasının amacı; küçük ve orta ölçekli işletmelere uygun koşullarda finansal destek temin edilmesine destek sağlamaktır. Bu destekle birlikte firmaların üretim, kalite ve standartlarını artırmalarını, finansman sorunlarının çözümünü, istihdam yaratmalarını ve uluslararası düzeyde rekabet etmelerinin yolunu açmayı hedeflemektedir.

Her program çağrısında farklı kriterler yayınlanmaktadır. Son çağrının kriterlerini bilmek, yeni açılacak başvuru çağrılarına firmaların başvuru yapabilmesi için hazırlık yapabilirler.

İşletme Sermayesi Kredi Faiz Desteği programından yararlanabilmek için en önemli şart KOSGEB veri tabanında işletmelerin kayıtlarının güncel olması ya da daha önceden kayıt olunmadıysa ücretsiz olarak veri tabanına kayıt olmalarıdır.

KOBİ veri tabanına kayıt olmak için önceli yazılarımızda yer alan bilgilere göz atabilirsiniz.

http://kobilereyardim.com/index.php/2017/04/01/kosgebten-faydalanmak-icin-ne-yapmaliyim/

Bundan önce uygulanan Sıfır Faizli İşletme Kredi Faiz Desteği başvuruları 19 Aralık 2016’da başlamış olup, 21 Aralık 2016 Çarşamba günü 23:59’da sona ermiştir.

Böyle bir destekten faydalanmak istiyorsanız, veri tabanına kaydınız bulunmalıdır. Aksi halde 3 gün içerisinde kayıt işlemlerinizin 3 gün içerisinde tamamlanması mümkün değildir.

Bu çağrı içerisinde; KOSGEB veri tabanında güncel kaydı bulunan KOBİ’ler için 12 ay ödeme yapmadan, 3 ayda bir eşit taksitler halinde ödemeli toplam 36 ay vadeli 50 Bin TL’lik Sıfır Faizli İşletme Kredi Faiz Desteği bulunmaktadır.

KOSGEB tarafından sağlanan bu desteğin kredi üst limitinin 50.000TL  ve bankalar üzerinden kullandırılacak kredinin faiz oranının tamamının KOSGEB tarafından karşılanacağını duyurulmuştur. Bundan sonra açılacak çağrılarından buna benzer olabileceğini öngörmekteyiz.

Destek kapsamında olan Bankalar;

  • Akbank
  • Denizbank
  • Garanti Bankası
  • Halk Bank
  • İş Bankası
  • Finans Bank
  • Vakıfbank

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here