KOSGEB Genel Destek Programı Yenilendi!

0
612
views

2010 yılından bu tarafa uygulanmakta olan destek programlarından Genel Destek Programı;  gelen talepler dikkate alınarak 24 Eylül 2018 itibariyle yerini İşletme Geliştirme Destek Programı’na bıraktı.

Genel Destek Programı kapsamında hak edilmiş desteklere ilişkin ödeme süreçleri devam edecek olup, ödemelerin tamamlanmasından sonra işletmelerin Genel Destek Programı tamamlanmış olacaktır.

Yeni İşletme Geliştirme Destek Programı aşağıdaki gibidir:

Yeni düzenleme ile destek sayısı 13’ten 9’a düşmüş oldu. Kullanılamayan ve KOSGEB veri tabanına kayıtlı KOBİlerin faydalanamadığı destekler programdan çıkartılmış olmuş.

Yeni gelen bazı değişiklikler:

Programın süresi işletme için 2 (iki) yıldır. (Genel destek programında programın süresi 3 yıldı.)

Net satış hasılatı veya dönem içinde elde edilen hasılatı program sonunda en az %10 (on) artan işletmeler, bir defaya mahsus olmak üzere programdan yeniden yararlanabilir. (Genel destek programında artışlar değil, işletmenin yeri-ortaklık yapısı-çalışan sayısı gibi detaylar inceleniyordu. Yeni sistem ile destek aldığı halde kar etmeyen firmalar süreç içerisinde uzun süre yer alamayacak.)

İşletmenin, programın tamamlanma tarihindeki son iki yıla ait onaylı KOBİ Bilgi Beyannamesindeki mali veriler karşılaştırılarak, en az %10 (on) artış sağlanıp sağlanmadığı kontrol edilir. Net satış hasılatı veya dönem içinde elde edilen hasılatı program sonunda en az %10 (on) artan işletmenin, programın tamamlandığı tarihten itibaren en geç 1 (bir) yıl içerisinde programı yenilemek için KOBİ Bilgi Sistemi üzerinden başvuru yapması gerekir. Bir yıl içinde başvurusunu yenilemeyen işletme, programa yeniden başvuru yapamaz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here