KOBİ’lerin Karnesini Çıkıyor!

0
294
views
KOSGEB İşletme Değerlendirme Raporu

KOBİ statüsüne giren bir çok firma KOSGEB’e kayıt oluyor. KOBİ ekosisteminde yer alan bir çok firmada KOSGEB veritabanına kayıtlı durumda.  Kayıtlı olan işletmeler üzerinden KOSGEB İşletme Değerlendirme Raporu hizmete sunuldu.

Türkiye’de toplam 3 buçuk milyon KOBİ bulunmaktadır. KOBİ’ler rapor ile birlikte kendi bulundukları sektör içerisine nerede bulunuyor? Türkiye genelinde durumları nasıl? gibi soruları görebilecek. Raporun ana amacı gelecek planlarına şekil verebilmek. Ek olarak KOSGEB bundan sonraki süreçte KOBİ’lerin KOSGEB’ten faydalanmak istedikleri destekleri bu rapor ile destekleyecek. Kısacası referans olarak kullanabilecekler.

Rapor Nasıl İşleyecek?

Raporun ana amacı firmaların röntgenini çekmek olacak. Böylelikle firmalar rakipleri ile kendilerini kıyaslama fırsatı bulabilecekler. KOSGEB veri tabanında kayıtlı firmaların mevzuat kapsamında işletmeler ile ilgili tuttukları kayıtlar incelenerek kayıtlar oluşturulmuş durumdadır.

Raporda Neler Var?

KOSGEB İşletme Değerlendirme Raporu; Rapor İçeriği, İşletme Künyesi, Genel Sıralama, İnsan Kaynakları, Ar-Ge, Yenilik ve Markalaşma, Verimlilik, İhracat ve Finansman bölümlerinden oluşuyor.

Yol Haritası Nasıl Belirlenecek?

Bu rapor sadece işletmeler tarafından görülecek ve kendilerine özel olacak. İşletme Değerlendirme Raporu, ilerleyen dönemde KOBİ Rehberlik ve Teknik Danışmanlığı Sistemi’ne entegre edilerek KOBİ’lerin yol haritalarını belirlemelerinde etkin rol üstlenecek.

Destek İçin Kriter Olacak

KOSGEB vereceği desteklerin daha anlamlı ve işlevsel olması için raporu firmaların referansı olarak kabul edecek. Yeni destek programları oluşturuluyor ve bu destek programları firmaların genel durumlarına göre dizayn ediliyor. Dolasıyla KOSGEB KOBİ’lere destek verirken bu raporu göz önünde bulunduracak.

Raporlar Ücretsiz mi?

İşletmeler, sadece kendileriyle ilgili rapora, elektronik ortamda ücretsiz olarak ulaşabilecek. Raporda yer alan barkod sayesinde e-Devlet üzerinden raporun doğruluğu teyid edilebilecek. Bilgi amaçlı olarak hazırlanan, herhangi bir yorum içermeyen raporlar, resmi bir evrak niteliği taşımıyor. Raporun hazırlanmasında, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Gelir İdaresi Başkanlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu, Ticaret Bakanlığı, Türk Patent ve Marka Kurumu’ndan alınan veriler kullanılıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here