Kimdir Bu Melek Yatırımcı?

0
249
views

Ülkemizde girişimcilik ve startup denildiği zaman ilk akla gelen alternatif melek yatırımcılardır. Çok yeni bir terim olması ile birlikte, oldukça yanlış anlaşıldığı durumlarda mevcut.

Melek yatırıcımlar genel anlamda yolun başında olan girişimcilere yatırım yaparak büyümelerini sağlayan kişidir. Yatırımı karşılığında da startup’tan hisse ya da pay alarak ortak olmaktadırlar. Genellikle yüksek risk ve yüksek büyüme potansiyeli gördükleri startupları tercih etmektedirler.

Melek yatırıcımlık kavramı; yenilikçiliğin girişimciliğe dönüşmesinde önemli rol oynamaktadır. Sadece sermaye konusunda değil, sektörel bilgi ve tecrübelerin aktarılması konusunda destek olmaktadırlar. Mentörlük ve netrowking desteği girişimcilerin başarılı olması konusunda büyük destek sağlamaktadır.

Ülkemizde yeni olmasına rağmen melek yatırıcımlık; uluslararası literatürde angel investor- business angel gibi isimler ile tanımlanmaktadır. Ülkemiz mevzuatlarında ise Bireysel Katılım Yatırımcısı (BKY) olarak yer almaktadır

Türkiye’de melek yatırımcılık faaliyetlerini teşvik etmek amacıyla T.C. Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı’nın öncülüğünde çıkarılan en temel mevzuat olan melek yatırımcılığa ilişkin yönetmeliğin orijinal adı da “Bireysel Katılım Sermayesi Hakkında Yönetmelik” dir.

Yönetmelik kapsamında Bireysel Katılım Yatırımcısı; “kişisel varlıklarını ve/veya tecrübe ve birikimlerini başlangıç veya büyüme aşamasındaki şirketlere aktaran gerçek kişileri” ifade etmektedir. Yönetmelik tanımından hareketle burada dikkat çeken husus ülkemizde melek yatırımcıların sadece gerçek kişiler olabileceğidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here