İstatistiki Bölge Birimleri Sınıflandırması

0
957
views

İstatistiki Bölge Birimleri Sınıflandırması Türkiye’nin AB üyelik süreci ile uygulanmaya başlanmıştır. Çünkü süreç içerisinde yerine getirmekle yükümlü olduğu kriterlerden biridir.

Bu uygulama ile birlikte bölgesel politika çerçevesinin belirlenmesi, bölgelerin sosyo-ekonomik analizinin yapılması ve Avrupa düzeyinde karşılaştırılabilir bölgesel istatistik verilerin üretilmesi amaçlanmıştır.

 

İstatistiki Bölge Birimleri Sınıflandırması için kademeli bölge sistemi oluşturulmuştur. Düzey 2 bölgeleri bölgesel kalkınma ile paralel olarak düzenlenmiş ve ayrıştırılmıştır. Düzey 2 bölgeleri ayrıştırılırken; İllerin Sosyo-Ekonomik Gelişmişlik Sıralaması Araştırması, Yerleşme Merkezlerinin Kademelenmesi çalışması ve kişi başına GSYH, sanayi sektöründe kişi başına üretim, tarımsal üretim değeri, nüfus yoğunluğu, kentleşme oranı vb. bazı temel istatistiki göstergeler dikkate alınmıştır.

İstatistiki Bölge Birimleri Sınıflandırması sonucu ortaya çıkan 26 farklı bölge içinde 26 tane Kalkınma Ajansı açılmıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here