İşçi Çıkarmayana Kredi Desteği

0
444
views

Herhangi bir kriz durumunda işvereni n aklına gelen ilk önlem hareketi işçi çıkarmaktır. Bu işçilerde asla yönetim kademesinden olmaz. Genel de idari personelden işçi çıkarılır. Üst düzey kademede ki çalışan birinin maaşı ile 3 idari personel çalıştırabilir miyiz? Sorusunu kimse sormaz.

Masada oturup karar mercisinde görevli olan üst düzey yöneticiler genelde önce kendini düşünür ve bundan önce ki krizlerde yaşadığımız gibi ilk önce emekçiler işsiz kalır.

Büyük küçük fark etmeksizin işçisine sahip çıkan bütün işletmelerin desteklenmesi gerektiğine inanıyorum. Şu an uygulanan paketlerin yeterli olmadığını düşünüyorum ama sonuna kadar bu tarz işletmelerin yanında , arkadasında olup seslerini duyurmamız gerektiğini düşünüyorum. Çünkü bu inanç ve kültüre sahip işletmeler yaşarsa istihdam gerçekten sürdürülebilir olur.

“Ekonomik İstikrar Kalkanı” tedbirleri doğrultusunda Ziraat Bankası, Halkbank ve VakıfBank yeni finansal destek adımlarını devreye aldı.

Ziraat Bankası, Halkbank ve VakıfBank, kurumsal ve ticari ölçekteki firmaların işletme sermayesi ihtiyaçları için “İşe Devam Kredi Desteği”ni devreye aldı.

Salgınının ekonomik hayata, üretim ve istihdama ilişkin olası hasarlarını en aza indirme hedefiyle açıklanan destek şu maddeleri içeriyor:

  • Söz konusu destek için herhangi bir sektör ayrımı gözetilmeksizin salgından olumsuz etkilenen tüm firmalar başvuruda bulunabilecek
  • Kredi desteğini kullanacak firmalar için şubat ayı sonu itibarıyla kayıtlı çalışan sayılarında azaltma yapmamaları ön koşulu aranacak
  • Kredi desteği, 6 ay anapara ve faiz ödemesiz, toplam 36 ay vadeli ve yıllık yüzde 7,5 faiz oranlı olacak.
  • Teminat eksiği bulunan firmaların krediye erişimi için Hazine Destekli Kredi Garanti Fonu (KGF) kefaleti de sağlanabilecek.
  • Kredi talepleri, 26 Mart’tan itibaren bankalarca kabul edilmeye başlanacak.

Kredi kullanacak işletmelerin finansal akış öngörülerini ciddi şekilde incelemelerini önemle rica ediyorum. İlerleyen süreçlerde ki bu belirsizlik nakit akış döngünüzü ciddi şekilde etkileyebilir. Ölçülebilir ve hesaplanabilir riskler alan firmaların hiç biri batmayacaktır.

Hepimiz için kolay bir süreç olmasını umuyorum.

Sevgiler,

Nezaket

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here