Girişimci Kredileri ve Fonları

0
339
views

Danışman olarak projelendirme sürecinde en çok aldığım sorulardan biri aşağıdaki gibi;

‘Girişim yapmak için fikrim ve cesaretim var fakat sermayem yok. Girişimcilik projesi yazarken önce kendim fonlamam gerekiyorsa ben bu işi yapamam. Bana doğrudan para ve fon desteği lazım.’

Bu konuya bir ışık tutmak adına bu haftaki yazımı yazıyorum. Projelendirme süreçlerinde girişimci projesini yazar, sunar ve uygun bulunursa %50-%60-%70 gibi oranlarda yaptığı girişim faaliyeti harcamalarından uygun görülen kalemlerde geri ödeme alır.

Başlangıç sermayesi dahil olmak üzere sorun yaşayan girişimciler için başvuru yapabilecekleri yerler ve konuları aşağıdaki gibidir:KOBİ AŞ; Mevcut işletmeler başvuru yapabilir. Büyümek için fırsat yaratmaları adına değerlendirilmelidir.

Kurumsal yatırımcılar, 5-6 yıl içerisinde yatırımının geri döneceğine inandıkları girişimcilerin şirketlerine maksimum yüzde 49 oranında ortak olarak yatırım yapıyorlar.  Bunun için yatırım yapacakları şirketin Sanayi Bakanlığı’nca yayınlanan son tebliğe uygun olması, farklılık yaratması, gelişime uygun, yeni ürün/hizmet portföyü sunuyor olması özelliklerini arıyorlar.KGF (Kredi Garanti Fonu); Faaliyet gösterilen alanda bir fark yaratmayan isteyen yatırımcılar başvuru yapabilir.


Yatırımcılar, iyi iş fikirlerinin önündeki finansman sorunu engelini aşmaları için başarı vaat eden genç, yaratıcı girişimlere ve küçük/orta ölçekli işletmelere destek veriyorlar. Kredi Garanti Fonu teminatına başvuruyorsunuz, dosyanız KGF’na gönderiliyor, uygun bulunursa finans talebinize kefil oluyorlar.


Mikro Kredi; Ev kadınları başvuru yapabilir.

Kendi işini kurmak isteyen, dar gelirli, bankadan kredi alamayan kadınlara, ipoteksiz, kefilsiz, teminatsız küçük sermaye desteği sağlayan işletme. Kendiniz gibi girişimci ruha sahip dört kadını yanınıza alın, başvurunuzu yapın.

Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı (TTGV); Teknoloji alanında fark yaratacaklar başvuru yapabilir.

Başlangıç ve büyüme aşamasındaki teknoloji firmalarına yatırım yapan bağımsız bir Girişim Sermayesi Fonu yöneticisi. Amacı, yaratıcı, benzersiz fikirleri ve vizyonu olan yetenekli girişimcilere yatırım yapmak.

Girişim Fabrikası; Fikri ve girişim yapmaya hevesi olan herkes başvuru yapabilir.

İş, fikir ve teknolojilerin ticarileşmesini hızlandırmak için kurulmuş bir destek merkezi.


Etohum; İnternet, oyun, yazılım, mobil ortamlarda iş fikri / bilgisi olan girişimciler başvuru yapabilir.

Yeni ekonomi konusunda bilgi ve fikir sahibi, kendi internet şirketini kurmak isteyen şirketleri, yatırım- cıları ve profesyonelleri bir araya getiriyor. Sizin fikrinizle değil, girişimcilik potansiyelinizle ilgileniyorlar.


Endeavor Melek Yatırımcı Ağı; Yeni bir başarı öyküsünün kahramanı olmak için yolan çıkan etkin girişimciler başvuru yapabilir.

Seçtiği girişimcilere destek oluyor, önlerini açıyor. Örneğin Endeavor, 2010 yılında, ABD Başkanı Obama’nın davetiyle düzenlenen Beyaz Saray Zirvesi’ne 3 başarılı girişimcisini gönderdi.


MIT Enterprise Forum; Girişimcilikle ilgilenen herkes başvuru yapabilir.

Girişimcinin içindeki tutku ve yaratıcılığı desteklemeye ve hayallerini gerçekleştirmeye odaklı. Kazanana 50 bin dolar kazandıran bir yarışmaları var. Bu sene 3.000 kişi başvurmuş! Girişimcilikle ilgilenen herkese açık.

Labx ; İş fikri olup, sermaye desteğine ihtiyacı olan girişimciler için İş fikirlerini, melek yatırımcılar aracılığıyla şirketleştirmeyi ve devam eden projeleri geliştirmeyi amaç edinmiş bir melek yatırımcı ağı.Melek Yatırımcılar Derneği; İş fikirleri ve projeleri için melek yatırımcı arayanlar başvuru yapabilir.

İş fikri olan ancak yeterli sermayesi olmayan girişimcileri, yerli ve yabancı finansman kaynaklarına rahatlıkla ulaşacak ve kendisine ortak bulabilecekleri ‘Ortaklık Kültürü’ ile tanıştırıyor. Yani, yatırımcılarla iş fikirlerini buluşturuyor.


Inventram; İnovatif fikirleri olup, finans ve yönetim desteği arayanlar başvuru yapabilir.

Teknoloji yatırım şirketi. Fikri Mülkiyet Hakları yönetimi, yatırımı ve ticareti konularında ihtiyacınız olan desteği sunuyor.

Inovent;  Şirketini geliştirmek isteyenler için Türkiye’nin ilk teknolojiyi ticarileştirme ve transfer şirketi. Beğendigi teknoloji projelerine ofis desteği de sağlıyor.


Galata İş Melekleri; melek yatırımcılarla bir araya gelmek isteyen arzulu girişimciler başvuru yapabilir.

Melek yatırımcılar ile arzulu girişimcileri bir araya getirerek yatırım olanakları ve ‘start-up’larla (yeni kurulan işler) ilgili fikir alışverişi yapmalarını sağlayan bir platform.İstanbul Startup Labs; Fikrine güvenen girişimciler için dünyanın dört bir yanında düzenlenen bir girişimcilik yarışması.  Startup Labs, girişimcileri 3 hafta içinde işlerini kurup büyütmeleri yönünde teşvik ederken, onları uluslararası yatırımcılarla da buluşturuyor.Türkiye’nin Kadın Girişimcisi Yarışması; Girişimci ruhunu ortaya koymak isteyen kadınlar başvuru yapabilir.

KAGİDER (Kadın Girişimciler Derneği) kadınlarımızın “girişimci ruhunu” ortaya çıkartarak, Türkiye’deki kadın girişimci sayısının gelişmiş ülkelerin seviyesine yükselmesi amacıyla bu yarışmayı düzenliyor.Enkuba; Projesi olup, geliştirmek için destek arayan girişimciler başvuru yapabilir.

Yenilikçi girişimcilerin mobil ve internet şirketleri yaratmalarını hızlandırıyor. Ofis alanı, danışmanlık, sermaye kaynağı ve iletişim ağı sağlıyor.


Viveka; Web ve mobil fikirlerini gerçekleştirmek isteyen girişimciler için Teknoloji fikri olup gerçekleştirmek isteyen girişimcilere zaman, maddi kaynak ve bilgi desteği veren bir merkez.

Bir fikrin ve girişimcinin filizlenip, büyümesine vesile olması dileğiyle…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here