Geleneksel Girişimci 50 Bin TL’ye Kadar Finansman Desteği Alabilir

0
987
views
Geleneksel Girişimci 50 Bin TL’ye Kadar Finansman Desteği Alabilir!

KOSGEB, bu yıl içerisinde girişimcilik desteğini yenilemişti. Girişimci ekosistemi hala tam anlamı ile geleneksel ve ileri girişimci olarak yapılan bu ayrıma adapte olamamıştı. Toplamda geleneksel girişimci desteği 60 bin TL ile kısıtlanmıştı. Bu durum girişimcilerin başvuru yapmalarına engel oluyordu. Daha doğrusu yapmaya gerek duymuyorlardı. Sanırım bu sebeple geleneksel girişimcilere destek niteliğinde bir açıklama geldi.

Geleneksel girişimcileri sistem içerisine geri çekmek adına katılım bankaları, özel bankalar ve kamu bankaları tarafından uygun görülen koşullarda kredi çekebilmelerinin önü açıldı. Bankalardan alınacak kredilerde faiz ve kar payı gibi masrafların önemli bir bölümümü KOSGEB karşılayacak.

Girişimcilik destek programından yararlanmış veya yararlanmayı planlayan girişimciler, 50 bin liraya kadar alınacak kredinin 10 puanlık finansman maliyetinden muaf olacaklar. Genç, kadın, engelli, gazi veya şehit yakını olan girişimlerin limiti ise 70 bin liraya kadar çıkabilecek. Kredi teminatını ise Kredi Garanti Fonu sağlıyor olacak. Böylelikle girişimciler çektikleri kredinin anaparasını ve az bir miktarda faizini ödeyecekler.

Geleneksel girişimciler yeni sistem içerisinde kira, makine teçhizat gibi desteklerden faydalanamıyordu. Bu yüzden bu kredi desteği bu tarz masraflar için girişimciye destek olacak. KOSGEB’in kredi faiz desteği için anlaştığı 10 büyük banka ile bu destek içinde geçerli olacak. Kredi sürekli açık olacak. Böylelikle de girişimci istediği zaman kullanabilecek. Limit ise 3 yıl süreyle geçerli olacak ve üst limiti aşamayacak. 12 aylık vadede sadece anaparayı, 3.75 puanlık faiz veya kar payı ödemesi yapılacak. Vadenin 18 aya çıkması durumunda faiz veya kar payı oranı 4’e yükselecektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here