Ekonomi Bakanlığı Yurtdışı Pazar Araştırması Desteği

0
892
views

Günümüzde uluslararası ticaret ile uğrasan birçok firma uluslararası pazar araştırması için gerekli bütçeleri oluşturamıyor. Tam olarak nerede, ne yapacaklarına karar veremedikleri için de bu eylemi erteliyor. Potansiyel müşterilerinin yer aldığı global pazarda yer almak ve bir adım atmak isteyen firmalar için Ekonomi Bakanlığının Yurtdışı Pazar Araştırması Desteği oldukça önemli. Konuyla ilgili bilgi almak ve dünyaya açılmak isteyen firmalar için derlediğim bilgiler aşağıdaki gibidir:

* Şirketlerce gerçekleştirilen yurt dışı pazar araştırması gezilerine ilişkin giderler %70 oranında ve yurt dışı pazar araştırması gezisi başına en fazla 7.500 $ desteklenir.

* Her yıl şirket başına en fazla 10 yurt dışı pazar araştırması gezisi desteklenir.

* Gezi kapsamında en fazla 2 şirket çalışanının;
– Ulaşım masrafları ve araç kira giderleri (günlük max. 50 $, gezi başına max. 500 $)
– Konaklama masrafları (şirket başına günlük max. 300 $ / Oda-kahvaltı) desteklenir.

* Gezinin en az 2 en fazla 10  günlük bölümü desteklenir.

* Her gün en az bir kurum/kuruluş/şirket ile görüşme yapılmalıdır.

* Bir yılda aynı ülkeye en fazla 2 gezi desteklenir.

* Gezi coğrafi konumu birbirine yakın olmak koşuluyla en fazla 3 ülkeyi kapsayabilir.

Dikkat Edilecek Hususlar

Uluslararası ve şehirlerarası ulaşımda kullanılan ekonomi sınıfı uçak, tren, gemi ve otobüs bileti ücretleri ile günlük 50 ABD Dolarını, gezi başına da 500 ABD Dolarını aşmamak kaydıyla araç kiralama giderleri karşılanır. Şirket başına günlük 300 ABD Dolarını geçmemek kaydıyla konaklama (oda+kahvaltı) giderleri karşılanır.

Yurt dışı pazar araştırmasının her bir günü için birbirinden farklı en az bir kurum, kuruluş, şirket veya aynı kurum, kuruluş, şirketin değişik birimleri ile görüşme yapılmalıdır ve görüşme yapılan kişinin kartviziti yoksa iletişim bilgileri ( İsim, Soyisim, E-mail, Telefon, Faks, Şirket Web Sayfası, v.b. gibi) Görüşme Bilgi Formunu doldururken kullanılmak üzere mutlaka alınmalıdır.

Özellikle hangi firmayla hangi gün görüşme yapıldığı not edilerek, firmalarla yapılan görüşmeler yazılı olarak kayıt altına alınması tavsiye edilir. Yolculuk (seyahat başlangıç günü) ve resmi tatil (hafta sonu tatil günü) günleri hariç olmak üzere, görüşme yapılmayan günler için konaklama bedeli ve araç kiralama ücreti karşılanmaz.

Yurt dışı pazar araştırması gezilerine ilişkin belirtilen giderler %70 oranında ve gezi başına en fazla 7.500 ABD Dolarına kadar desteklenir.

Bir şirket bir takvim yılı içerisinde gerçekleştirdiği en fazla 10 yurt dışı pazar araştırması gezisi için destek alabilir. Bir takvim yılı içerisinde aynı ülkeye yönelik en fazla 2 yurt dışı pazar araştırması gezisi desteklenir.

Bir yurt dışı pazar araştırması gezisi tek bir ülkede yapılabileceği gibi, coğrafi konumu birbirine yakın olmak kaydıyla en fazla 3 ülkede de yapılabilir. Eğer bir seyahat kapsamında 3’ten fazla ülkede araştırma yapıldı ise ilk 3 ülkeye yönelik harcamalar ve Türkiye’ye dönüş gideri destek kapsamında değerlendirilir.

Birden fazla ülkeyi kapsayan yurt dışı pazar araştırması gezisi için tek bir başvuru yapmak gerekmektedir.

Yurt dışı pazar araştırması gezisi için ayrılan süre en az 2, yol hariç en fazla 10 gün olabilir. Burada bahsi geçen en az 2 günlük süre en az 2 gün araştırma yapılması zorunluluğunu ifade eder. Pazar araştırması süresinin hesaplanmasında Türkiye’den çıkış ve Türkiye’ye dönüş tarihleri esas alınır. Toplamda 15 günü geçen seyahatleriniz destek kapsamında değerlendirilemez.

Ödemelerin bankacılık kanalıyla yapılması gerekir. Banka onaylı EFT, SWIFT, havale dekontu ile kredi kartı ekstresi aslı veya banka onaylı örneği ödeme belgesi olarak kabul edilir. Kredi kartı ile yapılan ödemelerde sadece şirket kredi kartı kullanılabilir.

Yurt dışı pazar araştırması gezisi kapsamında uluslararası veya şehirlerarası ulaşımda yapılan tren, gemi veya otobüs harcamaları için bankacılık kanalıyla ödeme yapıldığını gösteren belge aranmaz.

Ekonomi sınıfı uçak bilet bedelleri destek kapsamında olduğundan First/Business/Comfort class bilet bedelleri desteklenmez. Uçak bileti üzerinde herhangi bir uçuş güzergahında uçuş sınıfının First/Business/Comfort class olarak görülmesi halinde bilet tutarının tamamı destek kapsamı dışında tutulur.

Ancak, bilet üzerinde bütün uçuş güzergahlarının ekonomi sınıfı olduğu görülmekle birlikte biniş kartlarında ekonomi sınıfı dışında bir uçuş tespit edilmesi durumunda (upgrade vb. durumlarda) bilet üzerinde görülen ekonomi sınıfı bilet tutarının tamamı desteklenir.

Biniş kartlarınızı, elektronik biletinizi veya uçak biletlerinizi destek başvurusu yapmak üzere mutlaka saklamalısınız.

Araç kiralama faturası ve faturaya ait ödemenin bankacılık kanalıyla yapıldığını gösteren belge gerekmektedir. Kredi kartı ile yapılan ödemelerde sadece şirket kredi kartı kullanılabilir.

İngilizce düzenlenen belgelerin tercüme edilmesine gerek bulunmamaktadır. Ancak, İngilizce haricinde düzenlenen belgelerin yeminli tercüman tarafından Türkçe tercümelerinin yapılması gerekir. Bu sebepten dolayı; tüm fatura ve yazışmalarınızın İngilizce olmasına dikkat edilmelidir.

Araştırma sonrasında seyahatle ilgili ilk fatura tarihinden itibaren 6 ay içerisinde başvuru yapılması gerekmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here