Çalışan Anne Destekleri

0
284
views

Çalışan annelerin yararlanabileceği devlet destekleri 2019 yılında asgari ücret sebebiyle yeniden düzenlendi. Birçok çalışan anne destekleri bilmiyor. Desteklerin tamamından faydalanılması halinde toplan tutar neredeyse 7 bin liraya kadar yükseldi. Bu destekleri olabildiğince derlemeye çalıştım.

Doğum Yardımı Desteği

Genelde bu destek çocuk yardımı olarak biliniyor. Çalışan anneler doğum yaptıklarında için Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri’ne başvuru yapıyorlar. Birinci çocuk için 300 lira, ikinci çocuk için 400 lira, üçüncü ve sondaki çocuklar için 600 lira yardım tutarını alabiliyorlar.

Yarım Gün Çalışma Desteği

Doğumdan sonra çalışan anneler çocukları okula başlayana dek yarım gün çalışma hakkından faydalanabiliyorlar. Yasal doğum izni bittikten sonra bu destekten faydalanabilirler. İlk çocuk için 2 ay (60 gün), ikinci çocuk için 4 ay (120 gün), 3 veya daha fazla çocuk için 6 ay (180 gün) yarım gün çalışabilir ve tam maaş alabilirsiniz.

Süt Parası Desteği

Bu destek genelde emzirme ödeneği diye biliniyor. Bu destekten hem anneler hem de babalar faydalanabilir. Tek şart SSK’lı olmaz.  Kendi işine sahip Bağ-Kur’lu anneler de gene bu yardımdan faydalanabilir. Bağ-Kur’lu annelerin geçmişse dönük prim borcu olmaması şartı bulunuyor. Sigortalı çalışan anne veya babanın ise 1 sene içerisinde en az 120 gün prim günü olması lazım. Süt parası 180 liradır ve bir kere alınır.

Doğum Parası Desteği

Genel olarak doğum yardımı olarak biliniyor. SSK’lı çalışan anneler doğum izni döneminde iş görmezlik parası alabilirler. Bu yasal bir haktır. Destekten hak sahibi olabilmek için bir önceki iş yılında en az 90 gün sigorta primi ödenmesi gerekir. Annenin doğum izni süresince iş yerinde çalışmıyor olmaz lazım. Ek olarak doğumun sağlıkla gerçekleşmesi ve anne- bebeğin sağ olması şarttır.  Doğum parası son üç aylık brüt ücret üzerinden hesaplanır.  Bu brüt ücretin üçte ikisi anneye ödenir.2019 yılı asgari ücretli çalışan bir annenin alacağı doğum parası 6.367 liradır.

Kreş Yardımı Desteği

2018 yılında desteğin şartları değiştir. Burada ki tutarı annenin maaşı belirliyor. Düzenlemeden önce maaşın yüzde 15’i alınabiliyorken şimdi asgari ücretin yüzde 50’si alınabiliyor. Ek olarak çalışan anneler yapılan kreş yardımı gelir vergisinden de istisna tutuldu.

Çalışan annelerin çoğalması ve iş hayatında var olmaları dileğiyle…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here