Avrupa Birliği Hibe Fonları

0
271
views

Avrupa Birliği Hibe Fonları

Son günlerde genç girişimciler ile oldukça sıkı vakit geçirdik. Gelen sorulara istinaden bende farklı fonlama kaynaklarını araştırarak derleme ihtiyacı duydum. Her girişimin kendine has bir dokusu ve özellikleri vardır. Dolasıyla da girişimcinin hangi kaynağın kendisine uygun olduğunu seçmesi ve elemesi gerekir.

AB Hibe fonları ilk bakışta oldukça anlaşılmaz ve karmaşık gelmektedir. Bu fonlar 2014-2020 döneminde Avrupa Birliği’ne üye ülkeler, Asosiye ülkeler ve Üçüncü ülkeler tarafından proje geliştirmek ve belli şekil şartlarını taşımak şartıyla kullanılabilmektedir.

Türkiye’nin de 2014-2020 yılları arasında katılım sağlayacağı programlar genel hatları ile aşağıdaki gibidir:

Erasmus+ Programı: Birlik düzeyinde mesleki eğitim de dahil olmak üzere eğitim ve öğretimde işbirliği, hareketlilik faaliyetleri, dönemsel ortaklıklar ve gençlik faaliyetlerini destekleyecektir.

Ufuk 2020 (Horizon 2020) Programı: Bilimsel araştırmaların ve yenilikçilik faaliyetlerini yeni dönemde tek bir çatı altında toplayan Program, bilim insanlarının AB düzeyinde hareketliliğini de desteklemektedir.

İşletmelerin ve KOBİ’lerin Rekabet Edebilirliği (COSME) Programı: Yenilikçi girişimlerin ve fikirlerin ihtiyaç duyduğu finansmana erişimin kolaylaştırılması, girişimcilik kültürünün yerleşmesi ve iş ortamının iyileştirilmesine yönelik faaliyetleri desteklemektedir.

Yaratıcı Avrupa Programı: Kültür aktörlerinin yanı sıra medya başlığı altında sinema sektörüne de destek sağlanacaktır.

Fiscalis 2020 Programı: Genel amacı iç pazarın vergilendirme sisteminin ülkeler arası işbirliğini güçlendirerek düzenli olarak işlemesini sağlamak ve iyileştirmektir.

Gümrükler 2020 Programı: Programın amacı gümrük alanında iç pazarın etkin biçimde işlemesine yönelik olarak üye ülkelerin çabalarının desteklenmesidir.

Her fon kuruluşuna göre alınabilecek destek programlarını derleyip sonra hepsi ile ilgili ayrı ayrı bilgi vermek istiyorum.

Baharın enerjisini iliklerimize kadar hissettiğimiz, gelişmeye direnmeden vizyonumuzu geleceğe döndüğümüz bereketli ve dönüşüm dolu bir hafta dilerim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here