2019 Yılına Ertelenen KOSGEB Alacakları Hakkında Bilgilendirme

0
403
views

Açıklama geldiğinden bu yana bir kafa karışıklığı yaşanıyordu. KOSGEB’den hak edilen ödemeler mi ertelenecek? Yoksa KOSGEB’e yapılacak ödemeler mi ertelenecek? Sorularına cevap aranıyordu.

Konuyla ilgili KOSGEB tarafından açıklama geldi. KOSGEB tarafından ödenecek bedeller için herhangi bir erteleme yok, KOSGEB’e ödenecek bedeller için erteleme yapılmıştır. Kredi faiz desteğinden faydalananlar için de herhangi bir erteleme söz konusu değildir. Çünkü kredileri doğrudan bankadan çektikleri için bu noktada KOSGEB ile ilgili bir bağlantı söz konusu değildir.

Açıklama aşağıdaki gibidir:

Sanayi ve Teknoloji Bakanı, Destek ve Önlem Paketi’nde KOSGEB’in geri ödemeli destekler kapsamında KOBİ’lerden 2018 yılında tahsil etmesi gereken alacaklarını 2019 yılına erteleneceğini daha önce açıklamıştı.

Bu doğrultuda KOSGEB İcra Komitesi toplantısında alınan karar ile; KOSGEB Destek Programları kapsamında 2018 yılı sonuna kadar vadesi dolacak olan geri ödemeli destek tahsilatlarının talepte bulunan KOBİ’ler için, herhangi bir yasal faiz almaksızın 31 Ocak 2019 tarihi bitimine kadar ödenmek üzere ertelenmesi kararı alındı.

Bu karara göre erteleme talebini yazılı olarak bildiren KOBİ’ler için;

– 1 Eylül – 31 Aralık 2018 tarihleri arasında ödenmesi gereken geri ödemeli borçları için erteleme uygulanacaktır.

– Teminat/Kefalet Mektubunun süresinin asgari 28 Şubat 2019 tarihli olmasına dikkat edilmelidir.

– Ertelenen borçlar nedeniyle KOBİ’lerden herhangi bir yasal faiz tahsil edilmeyecektir.

– Ertelenen borçların tamamının en geç 31 Ocak 2019 tarihinde ödenmesi gerekmektedir.

Kredi faiz desteği kapsamında kullanılan kredilerde asıl alacaklı ilgili banka olduğu için bu karar kredi faiz desteği geri ödeme taksitlerini kapsamamaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here