2. NEFES KREDİSİ BAŞVURULARI BAŞLIYOR!

0
713
views

Dünya ve ülkemizde devam eden ekonomik sorunlara ilaç olması adına uygulanmaktadır. KOBİ’lerin nakit ihtiyaçlarına çözüm olması hedeflenmektedir. İlk uygulama 2016 yılında yapılmıştır. 2. Nefes Kredisi için ise başvuralar 2 Nisan’da başlayacak. Konuyla ilgili duyuru 31 Mart’ta yapılmıştır.

Peki nedir bu Nefes Kredisi?

Nakdi ve ticari bir kredidir. Aylık 0,99 faiz/kar payı ve 12 ay vade imkânı ile toplamda 50 bin KOBİ’nin faydalanması beklenmektedir. İlk ödemeler 6 ay sonra yapılacaktır. Ziraat Bankası, Denizbank, Halkbank, Vakıfbank, Ziraat Katılım ve Vakıf Katılım aracılık edecektir. Bu krediyi kullanabilecek KOBİlerin Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne (TOBB) bağlı oda ve borsalara üye olmaları gerekmektedir.

Kredinin üst limiti 200 bin liradır. Bölgelere göre farklılık gösterebilecektir. Şehirlere göre kredi kullanacak KOBİ sayısı da değişecektir.

Nefes Kredisi almak için ne kadar masraf yapmak gerekir?

2016 yılında yapılan masraflar Bankanın 250 TL, KGF’nin 250 TL ve KGF’nin kefil olduğu tutardan %0.50 kefalet komisyonu ile oluşmuş olacak. Örnek olarak 100.000 TL kullanılacak bir kredide, masrafların ise 925 TL olması beklentiler içinde yer alıyor. 2. Nefes Kredisi için herhangi bir değişkenlik olabilir. Bu örnek 2016 yılı içindir.

Şartlar Nelerdir?

Nefes kredisi en fazla 200 bin TL’ye kadar kullanılabilecek.

Maksimum vadesi 12 ay olabilecek.

Sadece TOBB’a bağlı oda üyeleri faydalanabilecek.

Başvuru yapacak firmanın başvuru tarihinden bir yıl önce kurulması gerekmektedir.

Kooperatifler, döviz büfeleri, emlakçılar, faktoring şirketleri, eczaneler, mali müşavirler  ve yeminli mali müşavirler nefes kredisini kullanamayacaklar.

Bilgileri yapılan basın duyurusundan derledim ve 2016 yılında uygulanan bilgiler ile oluşturdum. Herhangi bir değişiklik olması mümkündür. Bu yüzden Nefes Kredisi almak isteyen firmaların 2 Nisan Pazartesi günü itibariyle vakit kaybetmeden bağlı bulundukları  oda ile iletişime geçilmelidir.

Dilerim bu kredi ihtiyacı olan firmalara gerçekten nefes olur.

Şimdiden bereketli, mutlu ve huzurlu bir hafta dilerim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here